Domowy kurort

Lecznicze kąpiele koją nerwy, pomagają w walce z trądzikiem, są zbawienne przy bólach rematycznych, bólach stawów, mięśni i kręgosłupa. Współczesny przemysł medyczny oraz kosmetyczny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i wprowadza na rynek produkty, które pozwalają na zafundowanie sobie tego typu zabiegów w zaciszu własnej łazienki.

Sole do kąpieli

Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne soli morskiej, a raczej zawartych w niej solach mineralnych znane są od wieków. Potas i sód posiadają działanie modelujące ciało i skórę. Wspomagają i przyspieszają spalanie oraz usuwanie tłuszczy a także toksyn z organizmu. Magnez bierze czynny udział w ochronie skóry przed wolnymi rodnikami, wspomaga regeneracje mięśni. Wapń i witamina C wspomagają naczynia krwionośne, sprawiają, że skóra jest gładka, a naczynka mniej widoczne.

Pod wpływem soli zmieniają się również właściwości wody wodociągowej. jest ona mniej twarda. przez co skóra nie wysusza się w tak szybkim tempie. Produkty tego typu często zawierają w składzie olejki eteryczne, które odprężają i wspomagają leczenie chorób układu oddechowego.

Solanki do kąpieli

Jeszcze do niedawna kąpiel w solance była jednym z popularniejszych zabiegów kurortów i uzdrowisk. Obecnie przeżywa ponowny rozkwit swojej popularności tym bardziej, że możemy pozwolić sobie na nią w domowych warunkach (do kupienia gotowe mieszanki do rozpuszczenia w wodzie). Solanka to nic innego jak woda mineralna zawierająca duże ilości jonów sodowych, magnezu, potasu i innych pierwiastków. Przeważnie w solance moczymy całe ciało, lecz możemy zafundować sobie kąpiele wybranych części ciała (stopy, dłonie). Wskazaniami do tego typu kąpieli są schorzenia reumatyczne, choroby skóry, nerwica i przemęczenie, przewlekłe choroby dróg oddechowych.

Nie każdy może sobie pozwolić jednak na taką przyjemność. Przeciwwskazań do kąpieli w solankach jest sporo, więc warto przed wyborem tego typu zabiegu skontaktować się z lekarzem.

Borowina

Jest to rodzaj torfu powstałego na skutek rozkładu roślin. Wydobywana w kopalniach odkrywkowych cechuje się wysokim stopniem rozkładu, w którym udział biorą bakterie. Zawiera spore ilości kwasów humusowych i fulwonowych, bitumin, węglowodanów, białek, garbników, a także mikro i makroelementów. Ponadto bogata jest w minerały – wapń, żelazo i krzemionkę. By wykonać tez zabieg w domu wystarczy zaopatrzyć się w kostki lub emulsje borowinową, które dostępne są w aptekach. Borowina posiada działanie zbliżone do solanki. Dodatkowo wspiera prace jajników i ujędrnia skórę. Tak samo jak w poprzednim wypadku powinniśmy skontaktować się z lekarzem przed wykonaniem zabiegu, gdyż kąpiele borowinowe posiadają listę przeciwwskazań.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie uzdrowiskowespa.pl